Interakcja hipertermii z cytostatykami
Mo偶e by膰 niezale偶na (np. 5-flurouracil, methotrexate, taxanes), addytywna (doxorubicin, cyclophosphamide, ifosphamide, gemcitabine, itd.) lub synergiczna (cisplatin, carboplatin oraz bleomycin).
G艂贸wnym mechanizmem interakcji jest zwi臋kszenie st臋偶enia cytostatyku w guzie (poddanym hipertermii), co mo偶na przypisa膰:
(1) Zwi臋kszonej perfuzji w tym obszarze
(2) Zwi臋kszonej przepuszczalno艣ci b艂ony kom贸rkowej
(3) Pobudzeniu wewn膮trzkom贸rkowego metabolizmu
(4) Skr贸ceniu czasu reakcji w warunkach podniesionej temperatury.
Dodatkowo wyst臋puje efekt synergii, kt贸ry wynika z koordynacji czasoprzestrzennej pomi臋dzy hipertermi膮 i chemioterapi膮, poniewa偶 zdecydowana wi臋kszo艣膰 cytostatyk贸w dzia艂a lepiej w tkankach dobrze ukrwionych.
Dzia艂 w przygotowaniu. Tutaj b臋dziemy umieszcza膰 to co najwa偶niejsze w kojarzeniu hipertermii z chemioterapi膮. Tymczasem polecamy odwiedzi膰 Bibliotek臋 PTHO i Publikacje naukowe.
O dzia艂aniu hipertermii jako czynnika uwra偶liwiaj膮cego na cytostatyki wiele mo偶na si臋 dowiedzie膰 z ksi膮偶ki „Thermoradiotherapy and Thermochemotherapy”. Ksi膮偶ka jest do wypo偶yczenia na zasadzach okre艣lonych w „Bibliotece”.
Ponadto 艂膮czenie HT z CT jest przedmiotem artyku艂贸w „Neoadjuwantowa chemioterapia sama lub w po艂膮czeniu z hipertermi膮 regionaln膮 w leczeniu miejscowych mi臋sak贸w tkanek mi臋kkich wysokiego ryzyka: randomizowane wieloo艣rodkowe badanie kliniczne 3 fazy” oraz „Hipertermia regionalna g艂臋boka przy zachowawczym leczeniu dzieci i m艂odzie偶y z odpornym na leczenie lub nawrotowym z艂o艣liwym nowotworem zarodkowym poza-gonadowym: otwarte, nierandomizowane jednoo艣rodkowe badanie kliniczne 2 fazy”.